02 Батькам

f08b6847a2ecfd5c2b8946c389af4290 - Як виховати успішних дітей

     ЯК ВЕЛИКІ КАЖУТЬ…


                        “Хоч би яка у вас відповідальна і складна творча робота                   
                         була на виробництві, знайте, що вдома на вас чекає ще                      
                         відповідальніша, ще складніша, ще тонша робота —              
                         виховання людини”

В.Сухомлинський

ЯК ВИХОВУВАТИ ПІДЛІТКІВ: КОРИСНІ ПОРАДИ

       Підлітковий вік – нелегкий час і для самих підлітків, і для батьків. Вступаючи в цей період, дитина досягає статевої зрілості. У її організмі відбувається багато змін, які можуть її лякати. Намагаючись прийняти їх, підліток іноді починає не найкраще поводитися з батьками й іншими людьми.
     Поведінка підлітка – це його реакція на вікові зміни. Так, дитина підліткового віку нервуватиме вас і випробовуватиме ваше терпіння. І батьки як дорослі люди повинні діяти правильно, щоб домогтися від підлітка необхідної реакції.

Рекомендацій із приводу того,
 як уникнути конфліктів при вихованні підлітка

1. Говоріть із дитиною

 • Слухайте, що каже підліток. Він має право на власну думку. Слухайте більше, ніж говорите: завдяки цьому вам буде легше зрозуміти, що відбувається з підлітком.
 • Підлітки віддають перевагу спілкуванню з друзями, а не родиною. Тому намагайтеся планувати більше часу на спільну діяльність або спілкування. Розмовляйте з підлітком, щоб дізнатися про його інтереси, захоплення та подробиці його життя.
 • Стаючи більш самостійним, підліток потребує конфіденційності і простору. Батькам важливо поважати приватне життя підлітка, виділити йому простір, але при цьому знати, чим займається дитина і де перебуває в той чи інший момент.
 • Підліток може вас дратувати. Але водночас він потребує ваших любові та прихильності. Виявляйте любов, демонструючи її  конкретними діями,
 • Весело проводьте час разом із дитиною.
 • Підлітки прагнуть самостійності, тому залучайте дитину до спільного прийняття рішень. Завдяки цьому ви поступово зможете завоювати довіру дитини, і вона ділитиметься з вами своїми думками.

Чого потрібно уникати, спілкуючись із підлітком

 • кричати на підлітка або наполегливо змушувати його робити що-небудь;
 • виявляти зайву турботливість у присутності його друзів;
 • сперечатися з ним просто тому, що ви – батьки.

Підліток – це наполовину доросла людина, і все, чого він потребує, – це ваше незначне керівництво. Спілкування з ним і ваші мудрі поради можуть спрацювати. Тому більше спілкуйтеся з підлітком.

2. Станьте підлітку другом, але при цьому залишайтеся батьками. Лише почуваючись досить комфортно, підліток почне ділитися з вами всім, що хвилює його душу.

Однак іноді вам доведеться обмежувати дитину, діючи з позиції батьків. Відмовляти підлітку в тому чи іншому бажанні цілком нормально, але важливо, аби це не стало вашою звичкою.

3. Секс, брехня і алкоголь

Спілкуючись із підлітками, ви неминуче стикатиметеся з такими делікатними темами, як секс, алкоголь і наркотики, які здатні легко спокусити підлітка. Розгляньмо поради, як упоратися з такими ситуаціями, не доводячи їх до конфліктів.

Поспілкуймося про секс

      І підліткам, і їхнім батькам важко даються розмови про секс. Можливо, із 16-річним підлітком говорити про секс легше, але варто зробити це раніше.
     Перш ніж почати з підлітком розмову про секс, переконайтеся, що ви готові до неї. Дайте йому зрозуміти, що секс – це не табу. Так дитині буде легше говорити з вами. Стежте за тим, щоб розмова не супроводжувалася незручностями.

Одним келихом пива справа ніколи не закінчується

     Зосередьтеся на проблемах, до яких може призвести вживання алкоголю, його негативному впливі на працездатність, поведінку й настрій підлітка. Ви маєте прищепити дитині відповідальність за її вчинки.

 • розкажіть дитині про користь і шкоду алкоголю. Поясніть, що в дорослому віці випити з друзями – це нормально, але зловживати алкоголем – погано;
 • ведіть діалог, щоб дитина мала змогу ставити вам запитання й ділитися своєю думкою;
 • запитайте в підлітка, що він уже знає про алкоголь і чи куштував його;
 • розкажіть про небезпеку водіння авто в нетверезому стані;
 • установіть для підлітка правила вживання алкоголю й наслідки, якщо він їх порушить;
 • навчіть підлітка відмовлятися, якщо хтось пропонує йому випити.

Насамперед скажіть підлітку, що, потребуючи допомоги, він завжди може розраховувати на допомогу батьків. Йому достатньо зателефонувати вам, і ви надасте необхідну допомогу.

«Лише одна затяжка» може перерости у звичку

    Для підлітка перша цигарка – це пригода. Він просто прагне нових відчуттів. Але якщо йдеться про наркотики, на цьому справа може не закінчитися. Підліток хотітиме спробувати їх знову й знову, поки не зрозуміє, що став залежним. Щоб цього не сталося, дотримуйтеся таких рекомендацій:

 • якщо ви нічого не знаєте про підліткові залежності – вивчіть це питання.
 • будьте уважні до таких ознак, як перепади настрою, раптові напади агресії, втрата апетиту, постійна втома тощо;
 • розкажіть підлітку, що за зберігання й поширення наркотиків передбачена кримінальна відповідальність, що чинить значний вплив на майбутнє людини.

Якщо у вас виникають підозри щодо поведінки дитини, використовуйте свій авторитет, щоб перешкодити синові або доньці долучитися до поганих звичок.

4. Розумно ставтеся до суперечок

    Подумайте, що для вас є принциповим, а з чим варто змиритися. Приводом для занепокоєння може стати те, що матиме наслідки на все життя (наприклад, якщо підліток захоче зробити татуювання або пірсинг). Але якщо підліток усього-на-всього не прибирає в кімнаті або пофарбував волосся в інший колір, не варто перейматися. Якщо ви контролюватимете кожну його дію, він думатиме, що ви до нього прискіпуєтеся. І це жодним чином не допоможе вам налагодити спілкування.

5. Познайомтеся з друзями підлітка

     Тема, що найбільше цікавить підлітка, – це взаємини. У підлітковому віці дитина робить спроби побудувати міцні дружні стосунки, які можуть зберегтися протягом усього життя. У цьому віці підлітки також досліджують взаємини.
    Вам можуть не подобатися друзі вашої дитини. Ви можете вважати, що вони погано на неї впливають. Однак не варто забороняти підлітку спілкуватися з тією чи іншою особою із її оточення, вважаючи, що вона не годиться йому в друзі. Познайомтеся з друзями вашої дитини. Запросіть їх на вечерю. Можливо, з часом вони вам навіть сподобаються. Принаймні, ваш підліток зрозуміє, що ви намагаєтеся прийняти його коло спілкування. Якщо ви справді вважаєте, що хтось погано впливає на вашу дитину, поговоріть із нею і поясніть свою позицію.

6. Встановлюйте правила. Розумне виховання дітей ґрунтується на наборі чітко визначених доцільних правил і наслідків за їх порушення. І ви, і ваш чоловік чи дружина маєте бути одностайні, вимагаючи від дитини дотримуватися цих правил, тому батькам варто досягти згоди при їх встановленні.
 

7. Навчіть підлітка відповідальності. Важливими аспектами відповідальності є критичне мислення та вміння приймати відповідальні рішення. Ви повинні навчити свого підлітка брати відповідальність не тільки за самого себе, а і за вашу спільну родину й оточення. Деякі способи зробити це – доручити дитині виконання домашніх обов’язків або допомогти знайти підробіток. Підліток повинен усвідомити: він завжди відповідальний за свої дії і поведінку.
 

8. Не покладайтеся на технології. У наш час практично всі підлітки користуються смартфонами, мають профілі в соціальних мережах. Ви маєте встановити для дитини правила використання смартфонів, ноутбуків та інших електронних пристроїв. Допоможіть підлітку збалансувати час, який він проводить в Інтернеті й реальному світі.
 

9. Створіть план дій. Де б не був ваш підліток – на вечірці, у компанії або вдома в товариша – він завжди мусить бути з вами на зв’язку. Навіть якщо на годиннику 2 година ночі, дитина повинна вам зателефонувати. А потрапивши в скрутну ситуацію, не маючи змоги дістатися до оселі – тим більше.

      Вам варто спільно скласти для підлітка план дій у тій чи іншій ситуації, дозволивши йому озвучити декілька його пропозицій. Таким чином, підліток буде самостійно приймати рішення під вашим керівництвом..

10. Виховуйте в доньки непохитність. Наголошуйте на характері, а не зовнішності. Найчастіше батьки інстинктивно намагаються захистити свою маленьку дівчинку від поганого світу.     
     Захищати дітей – ваше завдання, але зрозумійте, що ви не завжди можете це зробити. І якщо ваша донька іноді стикатиметься з труднощами, які робитимуть її сильнішою, – це нормально.

Ваша донька лише тоді навчиться давати раду таким важким емоціям, як горе, біль, смуток, ревнощі та гнів, коли проживатиме їх. Дозвольте їй самій справлятися зі сварками, конфліктами з однолітками й іншими життєвими негараздами.
    Ваше завдання – підготувати доньку до дорослого життя. Якщо вона має ті чи інші проблеми – поговоріть із нею про це. Розгляньте можливі варіанти, але дозвольте їй самій прийняти остаточне рішення. Пам’ятайте, що воно може відрізнятися від вашого. Підтримуйте її, але так, щоб не нашкодити.

11. Розвивайте в доньки впевненість. За допомогою цього ви допоможете їй здійснити мрії. Проте завжди пояснюйте їй різницю між упевненістю й самовпевненістю. Дівчинка має розуміти, що здатна досягти всього, але при цьому усвідомлювати свої можливості й обмеження.

    Навчіть доньку йти на виправданий ризик. Якщо вона іноді зазнаватиме невдачі – це нормально. Вона має розуміти, що їй не потрібно бути ідеальною.

12. Розмовляйте з дочкою про взаємини. Вам не варто оберігати свою доньку від романтичних взаємин або перешкодити зустрічатися з хлопчиками. Однак ви маєте поговорити з нею про її стосунки – хлопчиків, побачення, поцілунки, секс тощо. Але не намагайтеся розповісти про все відразу.
 

13. Говоріть із сином про дівчаток. Мами завжди пишаються, коли бачать, що їх син подобається дівчаткам. Але, щоб це сталося, ви повинні виховати в ньому повагу до жінок.
     Перш ніж ваш син потрапить під владу гормонів, поговоріть із ним про дівчат і секс.
 

14. Виявляти емоції нормально. Хоча хлопчики-підлітки емоційно вразливі, вони неохоче виявляють свої почуття, тому що суспільство очікує від них сили, а не чутливості. Притлумлені емоції небезпечні й здатні спричинити зрив. Заохочуйте його виявляти різні емоції: любов, гнів, щастя, смуток тощо. Навіть плакати для хлопчиків нормально.
 

15. Дайте підлітку простір. Він  потребує власного простору. Іноді він хоче побути на самоті. Поважайте приватне життя сина, наприклад, завжди стукайте, перш ніж увійти у його кімнату.
 

16. Поговоріть із підлітком про гоління. Гормональні зміни в підлітковому віці призводять до того, що в хлопчиків з’являється волосся на обличчі. Це може бентежити підлітка, оскільки він не знає, як цьому дати раду. Попросіть чоловіка поговорити із сином про те, як дотримуватися правил гігієни. Якщо ви самі виховуєте сина, попросіть зробити те саме когось із чоловіків-родичів або друзів сім’ї. Хлопчик повинен знати, що має підтримку.

              ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ, ВИХОВУЮЧИ ПІДЛІТКА

1. Встановлювати необґрунтовані очікування. Для дітей потрібно встановлювати правила. Але очікування від дитини доречні тільки тоді, коли вони реалістичні. Не варто сподіватися, що дитина не робитиме помилок.

2. Чекати на гірше. Підлітки не такі погані, як прийнято думати.

Підлітка виховувати важко, якщо ви мислите негативно. Будьте позитивними, співчувайте підлітку, підтримуйте його. Тоді він не матиме причин для поганої поведінки.

3. Намагатися «впоратися» з підлітком. Ставтеся до підлітка з повагою, допоможіть йому здолати його проблеми і труднощі. Надайте йому підтримку, не намагайтеся контролювати – інакше висока вірогідність протистояння.

4. Думати, що дитина – це ваша власність. Коли ви приймаєте рішення за свою дитину, їй це не подобається. Говоріть із нею про її майбутнє, про її життя, дозволяйте самостійно приймати рішення. Це допоможе їй почуватися важливою і ставати відповідальнішою.

5. Ставитися до підлітка як до безпорадної дитини. Не намагайтеся робити за неї те, що вона здатна зробити самостійно. Тому поводитися з 15-річною дитиною так само, як із 5-річною – не надто гарна ідея.

Виховання підлітків – це нелегкий шлях, повний спроб і помилок. Дотримуйтеся вищевказаних порад, і цей процес буде для вас простішим, ніж вам здається.

                                               ЯК ВЕЛИКІ  КАЖУТЬ…
d6d4191a7d6680d68ccf5cbcbd735bdf - Як виховати успішних дітей
 “Правильне виховання – це наша щаслива старість,  
           погане виховання – це наше майбутнє горе, це наші    
           сльози, це наша провина перед іншими людьми, перед    
           усією країною»

                                                               (А.С. Макаренко)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.ЯК ПІДТРИМАТИ ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ

Успішність комунікації у сімейному просторі може підвищуватися через розвиток:

 •  уваги один до одного, бажання і вміння ставати на позицію іншого;
 • здатності узгоджувати погляди і плани проведення часу;
 • підтримки традиції спільного підведення підсумків дня

Використання віртуального доступу до концертних і виставкових залів, театрів, електронних бібліотек, вивчення мов, оволодіння грою на музичних інструментах, колекціонування – усе це допоможе приділити увагу саморозвитку, покращити емоційний стан та зменшити напруження і конфлікти у родині.

71b8263df9c4785c746823a4ae1f679b - Як підтримати позитивне мислення

Набагато корисніше зосередитися на тому, що дійсно від Вас залежить, замінити неконструктивні думки планами самореалізації, ідеями самовдосконалення, духовного розвитку та допомоги потребуючим.

Для підтримки позитивного мислення Ви можете використовувати психологічне налаштування Д.Карнегі «САМЕ СЬОГОДНІ»:

1) Саме сьогодні я буду щасливий. Це означає, що я слідом за Аврамом Лінкольном скажу собі: «Більшість з нас щасливі рівно настільки, наскільки хочуть бути щасливими». Щастя виходить зсередини, зовнішні подразники не мають до нього ніякого відношення.

2) Саме сьогодні я буду враховувати тільки те, що є насправді, і не стану змушувати навколишній світ рахуватися з моїми бажаннями. Я буду приймати мою сім’ю, мою роботу і мою долю такими, якими вони є, і постараюся відповідати їм.

3) Саме сьогодні я подбаю про свій організм. Я зміцню його фізичними вправами, дбайливим ставленням до свого тіла, правильним харчуванням. Я припиню обтяжувати його шкідливими надмірностями.

4)  Саме сьогодні я постараюся розвинути свій інтелект. Я постараюся дізнатися щось цінне. Я змушу свій мозок працювати і прочитаю щось таке, що вимагає розумової напруги і концентрації думки.

5)  Саме сьогодні я займуся вдосконаленням своєї душі. Для цього від мене потрібно три вчинки. Я зроблю кому-небудь приємне, але так, щоб про це ніхто не дізнався. І я зроблю дві справи, які мені страшенно не хочеться робити, – просто заради тренування волі, як казав Вільям Джеймс.

6) Саме сьогодні я постараюся бути приємною у всіх відносинах людиною. Я подбаю про свій зовнішній вигляд, постараюся трохи краще одягнутися, м’якше говорити і ввічливіше поводитися з оточуючими, бути щедрим на похвали, утримуватися від критики і причіпок до оточуючими вже, звичайно, від скеровувань інших на шлях істинний.

7) Саме сьогодні я постараюся жити тільки одним днем, утримуючись від навалу на себе відразу всіх своїх проблем. За ці дванадцять годин я можу зробити кілька конкретних справ, найважливіших на сьогодні,

8) Саме сьогодні я складу собі розклад дня. Я напишу, що мені потрібно буде робити в кожен певний час. Можливо, мені і не вдасться суворо притримуватися цього розкладу, але, принаймны, він позбавить мене від двох найлютіших бід на світі – поспіху і нерішучості.

9) Саме сьогодні я виділю півгодини для відпочинку та релаксації.

10) Саме сьогодні я припиню боятися. Найменше я буду боятися бути щасливим, боятися насолоджуватися всім прекрасним, що є в цьому світі; перестану боятися любити і вірити в те, що мене теж люблять. Я буду думати і діяти так, як щаслива людина – і я відчую себе щасливим.

 За матеріалами інтернет-посібника
 «Психологія і педагогіка у протидії пандемії COVID-19»
 https://dnmcps.com.ua/sites/default/files/2020-05

Вміст перемикачаПоради батькам

щодо безпеки дітей в Інтернет просторі

52612139 30180b35 - Про безпеку в інтернеті
 •  Більше спілкуватися з дітьми, цікавитись їх справами. Забезпечити організоване дозвілля дітей, залучивши їх до участі у спортивних секціях, гуртках, заходах освітнього та культурного спрямування, духовного розвитку.
 • Звертати увагу на коло спілкування дитини, на наявність різниці у поведінці та спілкуванні в залежності від середовища спілкування (вдома, у школі, поза школою та ін.).
 • Перевіряти акаунти дитини в соціальних мережах, та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах.
 • Обов’язково контролювати фото та відеофайли, які знаходяться в гаджетах дитини.
 • Перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень та, у разі їх виявлення, з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження які характеризують приналежність до тієї чи іншої  «небезпечної гри».
 • Установити на гаджетах дитини функцію «батьківський контроль». Дотримуватися порад поліції! У разі підозри щодо перебування (можливого перебування) дітей на небезпечних соціальних сайтах мережі Інтернет негайно повідомляти психологу та в подальшому узгоджувати будь-які дії з інспектором ювенальної превенції або інформувати до поліції за номером«102»!!!

Головне Управління Національної поліції в Полтавській області.

БАТЬКАМ ПРО БУЛІНГ

7ff8fe42c217ff662c1e88a5d57a8480 - Про булінг батькам

Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — це агресивна свідома поведінка однієї дитини (або групи) стосовно іншої, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском та є гострою проблемою сучасності.
    Дослідники зазначають, що булінг відрізняється від сварки між дітьми тим, що:

 • він супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, б’ють, розповсюджують плітки, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах;
 • в ситуації завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують, та ті, хто спостерігають;
 • він негативно впливає на всіх учасників, на їхнє фізичне та психічне здоров’я;
 • може виникати спонтанно, коли несподівано для себе дитина опиняється або в ситуації переслідування, або приєднується до переслідувача;
 • він може повторюватися багато разів.

Форми насильства при вчиненні булінгу (цькування):
 − фізичне;
− економічне;
− психологічне;
 − сексуальне
     

9d565e30ab5104b158a5c626f1f19097 - Про булінг батькам

З розвитком сучасних електронних технологій насильницькі дії (передусім прояви психологічного, сексуального насильства) при булінгу (цькуванні) часто вчиняються за допомогою електронних засобів комунікації, що має назву – кібербулінг, який може проявлятись в різному вигляді:
● перепалки, або флеймінг – обмін короткими гнівними репліками в чатах, форумах, дискусійних групах тощо;
● нападки – повторювані образливі СМС-повідомлення, в меседжери, постійні дзвінки тощо;
Наприклад: 16-річний хлопець вимушений був стати заручником у власному домі та доведений до суїцидальних спроб внаслідок кібербулінгу, який розпочався через його незгоду із групою хлопців у школі. Булінг включав: нічні дзвінки-жарти, поширення чуток в чатах, образливі текстові повідомлення.
 ● обмовляння – це розповсюдження принизливої неправдивої інформації через текстові повідомлення, фото, відео з використанням засобів електронного зв’язку;
Наприклад: хтось розміщує в соціальних мережах наступний текст: «Петро повний невдаха. Чому хтось взагалі з ним спілкується ?! Він же гей».
● самозванство або перевтілення в певну особу, використовуючи її акаунт в соціальних мережах, блогах, пошті, системі миттєвих повідомлень тощо;
Наприклад: дівчинка поділилася зі своєю подругою паролем від свого облікового запису в соціальній мережі. Подруга періодично використовувала цей пароль для входу в акаунт і переглядала особисті повідомлення і одного разу побачила в особистих повідомленнях негативний коментар по відношенню до себе. У відповідь дівчина під виглядом своєї подруги послала неприємні повідомлення багатьом з її друзів.
 ● ошуканствоабо видурювання конфіденційної інформації (текстів, фото, відео) та її передача в Інтернеті або поштою тим, кому вона не призначалась;
 ● сталкінг або кіберпереслідування – це дії з прихованого вистежування, зазвичай зроблені нишком, анонімно, з метою нанесення психологічної або фізичної шкоди;
 ● знімання на відео реальних нападів з метою їх поширення в інтернет мережі або хепіслеппінг;
 ● використання інтернет-спілкування для подальшого вчинення дитиною певних дій, зокрема використання її у сексуальних цілях (кібергрумінг) або доведення до самогубства («спільноти смерті»).


     Постійно з’являються нові прояви кібербулінгу, що потребує особливої уваги до інтернет безпеки дітей з боку дорослих, формування навичок безпечної поведінки в мережі у дітей, особливо, якщо інтернет мережа використовується в закладі освіти під час навчання.

Серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті»:https://osvita.diia.gov.ua/courses/serial-dlya-batkiv-onlayn-bezpeka-ditey

«Усі ми родом із дитинства»
 «Все – і добре, і погане – людина отримує в родині»

Насильство над дітьми – особливо велика проблема.
Більшість батьків, які жорстоко поводяться з дітьми, часто переживали подібне ставлення (або нехтування) з боку власних батьків у дитинстві. Від емоційного здоров’я дітей, від умов, у яких вони виховуються, від прикладу, який їм подають дорослі з самого початку їх життя залежить успіх і  майбутня доля.

Насильством щодо дітей в сім’ї вважається:

 • нехтування дитиною та обов’язками стосовно  неї;
 •  відсутність в сім’ї доброзичливої атмосфери (психологічне ізолювання);
 • недостатнє забезпечення дитини доглядом та опікою;
 • втягування дитини в з’ясовування стосунків між батьками і використання її з метою шантажу;
 •   недостатнє задоволення потреб дитини в їжі, одязі, освіті, медичній допомозі;
 • вживання алкогольних напоїв, наркотиків до втрати самоконтролю;
 •  нездатність забезпечити дитині необхідну підтримку, увагу, прихильність

Рівень того, наскільки ми поважаємо себе, наскільки достойно поводимо себе в стосунках з партнером і закладає основи світосприйняття, родинного й особистого життя дітей.
Для життя без насильства важливими є самоповага та почуття внутрішньої гідності, а також підтримка близьких, рідних та оточуючих.

eda3c9f4386241482d53fd4066e22f7c - Про насильство батькам 
 Для мене не важливо. На чиєму боці сила,
важливо те, на чиєму боці правда (
В. Гюго)

ПОГОВОРИМО ВІДВЕРТО:
ЗАКОН УКРАЇНИ
«Про запобігання та протидію домашньому насильству»
Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.

6672f72736d3ecac8c2dffbe92e178b7 - Про насильство батькам 
Домашнє насильство-  діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь
Згідно  Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» розширюється коло осіб, які можуть бути причетні до вчинення насильства в сїм’ї:
e148d12002c3dafc27b74cc5ee586f14 - Про насильство батькамколишній чоловік/дружина, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації)
кривдники: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі
ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО
c2f81b3059d89764392b8491ef3a3ab3 1 - Про насильство батькам
 •  Фізичне – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру
 • Сексуальне – форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності
 • Психологічне – відповідно до закону, – це словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.
 • Економічне – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

За домашнє насильство вводиться кримінальна відповідальність:

184ac99ce3552b3b05f9f721e2737f2b - Про насильство батькам 
Позбавлення волі –  за систематичне вчинення насильства, за насильство щодо дітей, особливо малолітніх.

Закон передбачає можливість відокремити кривдника від жертви.

Для цього є:

 • терміновий заборонний припис;
 • обмежувальний припис.

Заборонний приписвиноситься Національною поліцією як реакція на факт домашнього насильства, виноситься терміново, діє до 10 днів, але його можна продовжити через суд до півроку.
   Обмежувальний припис діє від 1 до 6 місяців, і його видає лише суд.

Кривднику забороняють перебувати в місці спільного проживання, навіть якщо це його помешкання, обмежують спілкування із постраждалою дитиною, забороняють наближатися на певну відстань до роботи, місця проживання.

Згідно із Законом, існує вимога про збільшення кількості притулків для постраждалих від домашнього насильства. Загалом вони існують в кожному регіоні Україні, але в деяких випадках це – притулки на базі громадських організацій

.   Діти тепер вважаються жертвою насильства й у тому разі, якщо були присутні при таких сценах вдома

Впровадження закону вимагає додаткових коштів:

 • створення притулків;
 • додаткових «гарячих ліній»;
6b278c58cfbdef25500f2f4866d8a758 - Про насильство батькам 
створення Єдиного
державного реєстру
випадків домашнього
насильства;
розробки соціальних
програм для постраждалих
тощо.
91a2d966270d0972d9e2bf3970211bca - Про насильство батькам 
 якби на те моя воля.
написала я б скрізь курсивом:
– Так багато на світі горя,
Люди будьте взаємно красивими!

Л. Костенко
 

  

Поради психологів

ЩО РОБИТИ ПРИ ТРИВОЗІ ТА ПАНІЦІ?

 Тіло

 • Не стримувати тремтіння, а навпаки встати, потрясти тіло, поприсідати.
 • Масажувати мочки вух, стискати і розтискати долоні – це дасть роботу м’язам і допоможе знову відчути своє тіло.
 • Для того щоб задіяти смакові рецептори покладіть в рот льодяник.
 • Для тактильних відчуттів – перебирати чотки, дрібні предмети у руках – це включить моторику і дозволить заспокоїтися.

Дихання

У будь-якій ситуації необхідно нормалізувати дихання. Це дозволить вашій вегетативній системі прийти в норму.

 • Зосередьтеся на диханні.
 • Зробіть кілька швидких вдихів та видихів (як дихає собака під час бігу).
 • Потім вдих, максимальна пауза, видих, максимальна пауза.
 • Слухайте удари серця.
 • Це дасть Вам можливість переключити увагу.

Мозок

 • Пишіть на папері свої почуття та переживання.
 • Малюйте хоча б каракулі та в них шукайте малюнок.
 • Читайте, слухайте музику.
 • Запустіть улюблену ГРУ.

Харчування

 • При страху та тривозі виробляється кортизол (гормон стресу), який мобілізує організм.
 • А також адреналін та норадреналін (гормон зайця та лева) для реакцій бий або біжи.
 • Наше завдання вивести надмірний кортизол!
 • Пийте більше води, чорного та зеленого чаю.
 • Їжте банани, темний шоколад, рослинні волокна, квашену капусту та йогурт (пробіотики), печену картоплю із салом.
 • Уникайте кофеїну у другій половині дня.
 • Нюхайте щось свіже, запах свіжості заспокоює і допомагає розслабитися (будь-який запах цитрусових, на крайній випадок свіжовипрана білизна).

ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВУ СТРЕСОВИЙ МОМЕНТ

(від Світлани Ройз)

 • Увага на ноги. Подивитися, на них, особливо, коли не відчуваються ноги. Стояти стабільно, не дати землі «піти з-під ніг». Міцні і впевнені стопи на землі. Топати, стрибати, давати дітям бігати скільки можна.
 • Спиною спертись на стіну, стілець, відчути опору.
 • Знайти погляд іншого поруч. Знайти, на чому сфокусувати погляд.
 • Сжимати, терти долоні.
 • Обійняти себе, похлопати по плечах. Пояснити дитині про янгола-охоронця, який так тебе обіймає (хто вірить – пояснити собі).
 • Точка між мізинцем і безіменним – пом‘яти.
 • Простукати грудну клітину 1 удар на секунду (нормалізація серцебиття) – не частіше! Дитині можна простукати колінки або плечі. Проговорювати «я правляюсь, ми справляємось! ми молодці»
 • Потягуватись! Розтягувати м‘язи (в стресі м‘язи спазмуються), мінімально – тягніть шию, пальці рук.
 • Активно розминайте обличчя, кривляйтесь, дуркуйте як можете.
 • Видихати довше, ніж вдихати, «задувати свічку», співати.
 • Не рухаючи головою, поводити очима до крайніх точок – вверх, вниз, право, ліво. Затримати.
 • Обіймати дітей і всіх-всіх.
 • Пити воду, хоч по-трошки.
 • Нагадувати собі і дітям ходити в туалет.
 • Плакати, якщо плачеться – так виходить кортизол.
 • Ти – океан, океан сили, спокою, за тобою – рід, земля, хлопці на передовій і наші діти. турбуйся про себе, так ти підтримаєш і себе, і інших.
 • Дихай.

СИМПТОМИ ПАНІЧНОЇ АТАКИ ТА НАДСИЛЬНОГО СТРАХУ

У ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ

   відчуття нестачі повітря або задухи;       запаморочення, хиткість або млявість;
   миготіння чи прискорене серцебиття;       тремтіння або дрижання;
     нудота або неприємні відчуття в животі;      потовиділення;
   відчуття оніміння або поколювання;          припливи тепла/холоду;
   деперсоналізація або дереалізація;          біль або дискомфорт у грудях;
  страх смерті;
       страх втратити контроль чи збожеволіти.

ЩО РОБИТИ

1. Дихальна вправа: повільно вдихаємо через ніс; видихаємо повітря вузьким ротом (губи у трубочку);  видих має бути повільніший за вдих.

2. Зволожуємо слизову оболонку рота маленькими порціями води.

3. Робимо періодичний масаж мочок вух та кінчика носа.

4. Швидко стискаємо та розтискаємо кулачки.

5. Відволікаємося:  Озирнись навколо (Уяви собі…)

 “Знайди 5 речей, які ти можеш побачити!”

 “Знайди 4 предмети, яких ти можеш торкнутися”

 “Знайди 3 речі, які ти можеш почути”

 “Знайди 2 речі, які ти можеш понюхати”

 “Знайди 1 річ, яку ти можеш спробувати на смак”.

6. Рахуємо подумки від 100 до 1.

7. Згадуємо слова пісні чи вірша.

9. Говорити дитині, що відчуття страху – це нормально. Страх допомагає нам зрозуміти та усвідомити, що відбувається. Необхідно навчитися контролювати свої відчуття та наближення страху (панічної атаки) та виконувати безпечний поведінковий алгоритм.

10. Пам’ятайте, чим спокійніші Ви, тим впевненіше почувають себе діти та близькі поруч з Вами!

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЇХ БЛИЗЬКИХ!

Спільний доступ на facebook
Facebook
Спільний доступ на linkedin
LinkedIn
Спільний доступ на print
Print